In-Season | Off-Season
Palladino Honda
Sudbury's Most Complete Local Sports Coverage
SudburySports.com
Cambrian Varsity Athletics
  In-Season | Off-Season
Home
Hockey
High School Sports
Laurentian/Cambrian/Boreal Sports
Curling
Basketball
Volleyball
Swimming
Elementary School Sports
Track & Field/Road Racing
Soccer
Gymnastics
Boxing/Judo/Wrestling/Martial Arts
Figure Skating/Speed Skating
Football
Equestrian Events
Tennis/Squash/Badminton
ParaSports - Special Olympics
Ringette
This Week in Sports
Misc.
Skiing
Announcements (tryouts/tournaments/registration)
Paul Lefebvre - MP for Sudbury
Mike Hennessy, Lawyer
Thursday, Nov. 23, 2017
Legion Provincials lineup unveiled
2017-07-05
by Randy Pascal

The Distric H roster has been finalized for the 2017 Legion Provincial Track & Field Championships in Windsor, with a healthy local representation strewn across all four groupings.

The team includes the likes of high jumper Amy Connelly, middle distance runner Kendyn Mashinter, and jumper Kurtis Wennerstrom, all of whom either medalled or reached their event final at the recent OFSAA Championships in early June.

The District team, which includes young athletes from the Sault and North Bay, and anywhere in between, as well, will leave for Windsor next Thursday, with competition taking place on both July 14th and 15th.

Following is a breakdown of the area team:

Girls Under 15
Brooke Brohart - shot put, javelin
Erika Brown - 400m, 200m hurdles
Amy Connelly - high jump, long jump, triple jump
Janae Hardware - 400m, 800m
Mireille Kingsley - pole vault, triple jump, javelin
Caelynn Middaugh - 100m, 200m, triple jump
Mya Smith - 100m, long jump
Jadyn Zeppa - 100m, 200m, long jump

Boys Under 15
Nicholas Burke - 400m, 200m hurdles, high jump
Kendyn Mashinter - 1200m, 2000m
Jack Heaphy - 800m, 1200m
Zach Richer - 800m, 1200m, 1500 steeplechase
Kurtis Wennerstrom - long jump, triple jump

Girls Under 17
Jayme Anderson - 100m hurdles, 400m hurdles
Ally Buchan - 800m, 1500m
Hillary Clark - long jump, triple jump
Jenna Fleming - shot put, discus, javelin
Shea-Lynn Gioia - high jump, long jump
Jaclyn Groom - heptathlon
Jayde Hurley - 3000m, 2000 steeplechase
Hanna Jodoin - 1500m, triple jump
Nathalie Marks de Chabris - 800m, 2000 steeplechase
Caleigh Porter - high jump
Christina Robert - 100m, 200m, 400m
Kyndra Young - 200m, 400m

Boys Under 17
Brendan Fabbro - 100m hurdles, pole vault
Callum Bruser - long jump, triple jump
Noah Gallant - 3000m, 1500 steeplechase
Nik Gervasi - 200m, 400m, discus
Austin Hawkins - 100m hurdles, 400m hurdles
Connor Jermyn - 800m, 1500m
Zachari Mainville - 100m, 200m
Bradly Smith - 1500m, 3000m, 1500 steeplechase
Eric Struk - 100m, 200m, 400m
Colin Withers - 400m, 800m
Colin Therrien - octathlon

Orendorff & Associates
About Us | Contact Us | Advertising | Legal
© 2003 SudburySports.com. Design by Adélie Solutions