In-Season | Off-Season
Orendorff & Associates
Sudbury's Most Complete Local Sports Coverage
SudburySports.com
Desjardins Metro - Val Est Mall
  In-Season | Off-Season
Home
Hockey
High School Sports
Laurentian/Cambrian/Boreal Sports
Curling
Basketball
Volleyball
Swimming
Elementary School Sports
Gymnastics
Figure Skating/Speed Skating
Boxing/Judo/Wrestling/Martial Arts
Tennis/Squash/Badminton
Skiing
ParaSports - Special Olympics
Ringette
Soccer
Track & Field/Road Racing
This Week in Sports
Misc.
Announcements (tryouts/tournaments/registration)
Northern Chill Volleyball Club
Glenn Thibeault - MPP for Sudbury
Monday, Jan. 22, 2018
Chisholm and Iturregui top singles play
2016-04-12
by Randy Pascal

Students from École St Paul and St James, both in Lively, dominated the winners’ circle at the Rams Intermediate Badminton Tournament, hosted on April 8th and 9th. Avery Chisholm (St Paul) claimed the boys singles crown, and then partnered with Sean Potts to take first place in boys doubles play.

Similar story for the young ladies, with Amelina Iturregui (St James) earning gold individually, and then working in tandem with schoolmate Erika Poirier to finish first in girls doubles competition. Finally, Poirier picked up her second championship banner of the day, combining forces with Ben Cacciotti and topping the mixed doubles grouping.

Following is a complete listing of the top four finishers in all five categories, courtesy of tournament organizer François Viau:

Boys Singles
1st - Avery Chisholm (St Paul)
2nd - Ethan Rogers (CVDCS)
3rd - Drake Séguin (Notre Dame de la Merçi)
4th - Easton Laframboise (St James)

Girls Singles
1st - Amelina Iturregui (St James)
2nd - Cierra St Germain (St Pierre)
3rd - Jordin Rancourt (Marymount)
4th - Chloe Madore-Bouffard (Marymount)

Boys Doubles
1st - Sean Potts/Avery Chisholm (St Paul)
2nd - André Larocque (Alliance St Joseph)/Ethan Rogers (CVDCS)
3rd - Ben Cacciotti/Griffin Howe (St James)
4th - Taylor Foucault/Brek Morrow (St James)

Girls Doubles
1st - Amelina Iturregui/Erika Poirier (St James)
2nd - Kayden Charbonneau/Allison Carew (St Charles)
3rd - Kayla Boulet/Danika Potvin (Alliance St Joseph)
4th - Savannah Veronneau/Kenedi Brosseau (St Charles)

Mixed Doubles
1st - Erika Poirier/Ben Cacciotti (St James)
2nd - Amelina Iturregui/Ty Pearson (St James)
3rd - Destiny Trauner/Griffin Howe (St James)
4th - Lidia Campagnaro/Easton Laframboise (St James)

Science North - Sudbury
About Us | Contact Us | Advertising | Legal
© 2003 SudburySports.com. Design by Adélie Solutions