In-Season | Off-Season
Golf Sudbury
Sudbury's Most Complete Local Sports Coverage
SudburySports.com
Toppers Pizza
  In-Season | Off-Season
Home
Hockey
High School Sports
Laurentian/Cambrian/Boreal Sports
Curling
Basketball
Volleyball
Swimming
Elementary School Sports
Track & Field/Road Racing
Soccer
Gymnastics
Boxing/Judo/Wrestling/Martial Arts
Figure Skating/Speed Skating
Football
Equestrian Events
Tennis/Squash/Badminton
ParaSports - Special Olympics
Ringette
This Week in Sports
Misc.
Skiing
Announcements (tryouts/tournaments/registration)
Rayside-Balfour Canadians
Joe MacDonald Youth Football League
Saturday, Nov. 18, 2017
Ringette wrap-up at Countryside Complex
2012-12-03
by Randy Pascal

Valérie Ménard scored just over a minute into overtime, lifting the Valley East U19 girls past the Iroquois Falls X-Stream 4-3 as three days of ringette action wrapped up on Sunday at the Gerry McCrory Countryside Sports Complex.

Karine Caron netted a pair of goals earlier in the game for the winners, with Murphy Stewart adding the remaining tally while Stephanie Giguere, Jessica Lisiecki and Stacey Festarini replied for the X-Stream.

The U19 division was one of two finals that came right down to the wire, with the U14 affair also decided by the thinnest of margins. Kyla Bruni and Allison McLean scored in the final 10 minutes, allowing Sudbury to escape with a come-from-behind 5-4 win over Timmins.

Zandrea Danis, Danika Danis and Taylor Gilchrist also scored for the host association, with Kelly-Anne Bennett (2), Jayden Lavictoire and Tierra Janveau replying in a losing cause.

The U10 tandem of Sarah Neelands and Zoe Landry proved to be the difference as Valley East outscored Sudbury 5-1 in the championship final. Neelands paced the Valley attack with a hat-trick, with Landry adding a pair, while Alexis McMurray, who enjoyed a six-goal outburst earlier in the weekend, accounted for the only Sudbury marker.

Kaitlyn Chevrier was the offensive catalyst in the U12 final, scoring five times to lead the Sudbury Petites to an 8-4 win over Walden. The remaining Sudbury goals came courtesy of Kristy St Amour, Amanda Tochokle and Mackenzie Tompkins.

Avery Blanchard countered with a pair of goals for Walden, with Erika Poirier and Hannah Niemi adding one goal each. Finally, in the only championship encounter not featuring at least one local representative, the Sault Ste Marie Icehawks doubled Sunderland 8-4 to secure the U16 crown.

A very balanced attack would see seven different players account for the Icehawks offense, with Avery See (2), Krista Maeumbaed, Katelyn Desgagne, Emily Giovagnoli, Caitlyn Rogozynski, Emilya Junor and Kaylin Paquette all joining in the fun.

Gabi Warren and Alexi Novis countered with two goals apiece for Sunderland as a total of 24 teams gathered in the city's south end for the ringette event which has recently been shifted from a bi-annual to an annual competition.

Following is a breakdown of some of the action (game scores and goal scorers) for local teams:

U10 Division
Sudbury 13 (Alexis McMurray-6, Cydney Tinkham-4, Taya Fedorowicz-3)
Timmins Blue 12 (Marguerite Bourdages-Cote-5, Cassie Villars-3, Naomi Gervais-3, Karlee-Ann Conlon)

Walden 10 (Jordan Blum-3, Charlotte Baggio-2, Hayley Deschesnes-2, Kate Pappin, Marissa Alberton, Megan Merrylees)
Timmins Red 6 (Adele Larochelle-2, Gabrielle Larocque, Micah Perreault, Heidi Young, Autumn Walton)

Valley East 7 (Sarah Neelands-4, Isabelle Beaulieu, Zoe Landry, Kaitlyn Hinksman)
Timmins Blue 7 (Marguerite Bourdages-Cote-3, Cassie Villars-3, Karlee-Ann Conlon)

CHAMPIONSHIP FINAL
Valley East 5 (Sarah Neelands-3, Zoe Landry-2)
Sudbury 1 (Alexis McMurray)

U12 Division
Sudbury 5 (Kristy St Amour-3, Kaitlyn Chevrier, Kylee Lapalme)
Valley East 3 (Morgan Ritchie-2, Megan Watson)

Walden 11 (Erika Poirier-4, Trinity Ritchie-3, Avery Blanchard-2, Patricia Deschesnes-2)
Valley East 3 (Morgan Ritchie, Shannon Daugherty, Alexis Pilon)

Walden 5 (Erika Poirier-2, Hannah Niemi, Patricia Deschesnes, Jordan Caldwell)
Sudbury 4 (Kristy St Amour, Morgan Spicer, Kylee Lapalme, Kaitlyn Chevrier)

Valley East 5 (Alexis Pilon-2, Shannon Daugherty, Chelsey Haldin, Megan Watson)
Timmins 5 (Lexie Young-3, Katrine Boucher, Melanie Gagnon)

Walden 5 (Jessica Willis-2, Erika Poirier-2, Peyton Masse)
Timmins 4 (Melina Verreault, Alyssa Curtis, Lexie Young, Meghane Boileau)

Sudbury 5 (Kristy St Amour-3, Kristina Levert, Amanda Tochokle)
Timmins 4 (Taylor Vien-2, Lexie Young, Meghane Boileau)

CHAMPIONSHIP FINAL
Sudbury Petites 8 (Kaitlyn Chevrier-5, Kristy St Amour, Amanda Tochokle, Mackenzie Tompkins)
Walden 4 (Avery Blanchard-2, Hannah Niemi, Erika Poirier)

U14 Division
Sunderland U16 13 (Maddi Reimer-4, Gabriel Warren-3, Alexa Novis-3, Kaylee Mullen-2, Alex Clark)
Walden U14 4 (Lily Hayden-2, Kayla Lachance-2)

Sudbury U14 7 (Allison McLean-3, Taylor Gilchrist-2, Danika Danis, Adriana Courville)
Timmins U14 4 (Annick Mainville, Natalie Paille, Gabrielle Levasseur, Jade O'Donnell)

Sudbury U14 6 (Kyla Bruni-2, Allison McLean, Alicia Benoit, Adriana Courville, Danika Danis)
Walden U14 1 (Kayla Lachance)

Timmins U14 4 (Jade O'Donnell-2, Veronique Prud'homme, Jayden Lavictoire)
Walden U14 4 (Taylor Vienneau-2, Kayla Lachance, Alexandra Bloomfield)

CHAMPIONSHIP FINAL
Sudbury U14 5 (Zandrea Danis, Danika Danis, Taylor Glichrist, Kyla Bruni, Allison McLean)
Timmins U14 4 (Kelly-Anne Bennett-2, Jayden Lavictoire, Tierra Janveau)

U16 Division
Sunderland 8 (Gabriel Warren-3, Kaylee Mullen-2, Alex Clark, Candace Paisley, Maddi Reimer)
Timmins 1 (Annick Mainville)

Sault Ste Marie 8 (Katelyn Desgagne-3, Emilya Junor, Avery See, Kaylin Paquette, Natalie Reed)
Timmins 2 (Jade O'Donnell, Genevieve Prud'homme)

Sault Ste Marie Icehawks 7 (Kaylin Paquette-2, Emilya Junor-2, Emily Giovagnoli, Katelyn Desgagne, Krista Maeumbaed)
Sunderland 4 (Kaylee Mullen-2, Gabriel Warren, Alexa Novis)

CHAMPIONSHIP FINAL
Sault Ste Marie Icehawks 8 (Avery See-2, Krista Maeumbaed, Katelyn Desgagne, Emily Giovagnoli, Caitlyn Rogozynski, Emilya Junor, Kaylin Paquette)
Sunderland 4 (Gabi Warren-2, Alexi Novis-2)

U19 Division
Iroquois Falls 9 (Britney Bujold-2, Stacey Festarini-2, Jen Liznick-2, Ashley Festarini, Anne Archambeault, Adelle McLean)
Walden 0

Valley East 8 (Karine Caron-3, Isabelle Veilleux-3, Desiree Leclair, Jamie Proulx)
West Muskoka 5 (Megan Purkis-2, Morgan Young-2, Madisyn Pearson)

CONSOLATION FINAL
West Muskoka 4 (Akasha Strength-2, Morgan Young-2)
Walden 0

CHAMPIONSHIP FINAL
Valley East 4 (Karine Caron-2, Murphy Stewart, Valerie Menard)
Iroquois Falls X-Stream 3 (Stephanie Giguere, Jessica Lisiecki, Stacey Festarini)

Science North
About Us | Contact Us | Advertising | Legal
© 2003 SudburySports.com. Design by Adélie Solutions